Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici se znova vrača na Ars Electronica!
Tudi letos bomo del mednarodnega programa Campus na enem najvplivnejših festivalov, ki povezuje umetnost, tehnologijo in družbo – Ars Electronica 2025.
Na 46. izdaji festivala, ki bo med 3. in 7. septembrom potekala v Linzu, se bomo predstavili z razstavo Slow down. Breathe. Feel. Think. Act! – našim pozivom k upočasnitvi in prisotnosti v digitalnem svetu.

Festival bo ponovno oživil nekdanjo poštno dispečersko postajo Postcity, edinstven prostor, kjer preteklost in prihodnost sobivata na robu umetnosti.

Vabljeni, da nas obiščete – upočasnite z nami!

Foto: Ana Evtić
This image has an empty alt attribute; its file name is Logo_Ars-Electronica-Festival_black-1024x187.png

Kuratorica razstave: Rene Rusjan
Producent: Rok Govednik, Polona Dolžan
Vodja tehnike: Urša Bonelli
Odgovorna oseba: Boštjan Potokar
Izbrana študentska dela so nastala v sklopu raziskovalnih dejavnostih delavnic Futurama – Imprints of the Past
, Futurama – Future Manifestations, Space and Time – Fragile Dreams, Promo Film – Acceleration in What’s your opinion? A program of videoessays, animations and fiction films pod mentorstvom: Robertine Šebjanič, Jasne Hribernik, Rokom Govednikom, Koljo Saksida in Timonom Lederjem
Sodelujoče_i avtorice_ji:
Tina Furlan, Blaž Stantič Kobal, Oasis Ahmed, Tijana Mijušković, Martin Peca, Tasa Mir, Gašper Rebernik, Tamara Taskova, Ana Evtić, Domen Sajovic, Brina Fekonja, Karin Likar, Polina Veljanoska, Uku Jürgensson, Tamara Kirina, Nel Jeraj Sedej, Vanja Miloš Jovanović, Tina Furlan, Anja Resman



Upočasni. Zadihaj. Ustavi se za trenutek, stopi iz svojih misli in začuti Zemljo pod nogami.
Čeprav se zdi, da nekateri vidijo planet zgolj kot vir za izkoriščanje, za moč in nadvlado nad drugimi zemeljskimi bitji, naš dom še vedno obstaja. Nudi nam zavetje, in čeprav zna biti krut, je hkrati veličasten, negujoč, čudovit — in naš.
Biti moramo z njim — zase in za prihodnje generacije.

S svojo edicijo na Ars Electronica 2025 se, medtem ko se sprašujemo, ali je že čas za paniko ali še ne, trudimo prizemljiti. Stopiti iz vrtinca, se dotakniti zemlje, rastlin, mahu, diha drugega živega bitja. Slišati ptičje petje, tišino, se poglobiti v razmislek.

Ne, ne bežimo pred svetom, ne pred globalno situacijo, v kateri smo.
Zbiramo moč, zaznavamo, kaj je bistveno, kaj daje življenje, kaj nas podpira.
Da, panika nas zgrabi, ko svet spet hiti proti neizbežni katastrofi.
Da, občutimo paniko, ko prek svojih osebnih zaslonov spremljamo genocid, ob tem pa ne moremo storiti veliko več kot klikniti »ne strinjam se«. Medtem mesta, ljudje, živa bitja izginjajo, svet pa se vulgarno deli na »izbrane« in »nepomembno« večino, ki ji vladajo tisti, ki onkraj svoje pohlepnosti ne vidijo več ničesar. Njihova sla po nadzoru nam in drugim bitjem jemlje temeljne pravice človečnosti na tem planetu.

Ne, ne bežimo. Delujemo — raziskujemo načine, kako preživeti, iščemo mogoče prihodnosti.

Kot radi počnemo, tudi tokrat vabimo občinstvo v poglobljeno razstavo, ki jo dopolnjuje izbor kratkih filmov, videov in animacij.
(Rene Rusjan)