2012, 2011
Prvi odvod procesa vŠUM_012: “Hišica iz kart” v četrtek 12. aprila 2012 v CUK Kino Šiška!
Hišica iz kart
Ali zakaj je Morgan ubil Ruby?
Morgan Lehman povabi Ruby Goldberg na partijo pokra v Mišolovko. Naravno lepa je, njegove lažne obljube padajo kot domine. A pade tudi ona sama. Pogovor ne pomaga. Njuno hišico iz kart podre pok prepolnega balona. Toda blizu so kolesarji..
http://player.vimeo.com/video/41907958?title=0&byline=0&portrait=0
vŠUM_012: Hišica iz kart / Why Morgan Lehman killed Ruby Goldberg? from VŠU / Famul Stuart on Vimeo.
..soočeni s “krizo” v mnogih premenah, skozi proces vŠUM _012 na Visoki šoli za umetnost Univerze v Novi Gorici letos razvijajo energetsko samozadostno odzivno informacijsko-materialno skulpturo v javnem prostoru, ki bo uporabnikom na voljo kot interaktivna instalacija ali multimedijski performansa. Po premiernem dogodku bo instalacija predvidoma predstavljena (v specifičnih modifikacijah) na več lokacijah po Sloveniji, po možnosti tudi v tujini.
—
Read the seminar paper of Raquel Pereira on the “Analysis of Management and Production” (3MB, PDF) at vŠUM_2012, between the aspects of project and process…
—
KAJ?
Visoka šola za umetnost Univerze v Novi Gorici v sodelovanju s CUK Kino Šiška in vidnimi slovenskimi ustvarjalci kot gostujočimi mentorji po izjemno uspešnem izvedbenem ciklu v okviru akademskega procesa »vŠUM_011« pripravlja nov sklop treh raziskovalnih študijskih delavnic med polji novih medijev, zvočne umetnosti in interaktivnega videa. Delavnice se v manjšem delu uvrščajo v izvedbo študijskega programa Digitalne umetnosti in prakse (tromesečni redni študijski proces v šoli; med januarjem in marcem 2012), večji del pa bodo produkcijsko kulminirale v sodelovanju s CUK Kino Šiška (trodnevna produkcija na lokaciji med 10. in 12. aprilom, s trodelnim javnimi dogodkom zadnji dan, 2012).
ZAKAJ?
Skupna osnova človeške komunikacije, tako v smislu prenašanja informacij kot fizične materije, je senzorični, fizični impulz – njegove estetike pa so raznolike, še posebej z vidika različnih kulturnih praks. Kakšne estetsko-komunikacijske možnosti odpira razmerje med gibom telesa v javnem prostoru in procesiranjem njegovih mnogoterih impulzov v (med)prostorih intermedijske umetnosti? Kako je potrebno preoblikovati ustvarjalne procese v prostih povezavah med gibom, zvokom in sliko, njihovimi subjektivnimi zaznavami in prevodi med različnimi plastmi javnih (objektivnih) prostorov? Kako v tem kontekstu na novo (p)opisati in (pre)programirati interakcije različnih uporabniških skupin, npr. v soočenju »neukega« otroka, »laika« in »profesionalnega« umetnika? Kako doseči informacijsko (idejno) odprtost ter hkrati zagotoviti resursno (materialno) samozadostnost umetniškega dela-kot-procesa?
KAKO & KOMU?
Tri linije delavnic bodo raznosmerno obravnavale koncept (fizično pogojenega) informatiziranega prostora — in njegova posamična (kulturno pogojena) izobličenja v modulirani frekvenci (kot zvoku), mapiranem gibu (kot podobi) in modificirani kodi (kot programu). Projekt na svoji novi stopnji nadalje razvija metodologijo eksplorativnega (odprtega) pristopa pedagoške delavnice, ki iz šolskega zavetja nadzorovano prehaja v produkcijsko razmerje resničnega kulturnega prizorišča, slednje pa vključuje normirane (zaprte) tehnične in organizacijske vzorce – ter se nenazadnje spet odpira v interakciji z uporabniki, občinstvom, (iz poljavnih) v javne prostore.
arhiv vŠUM_011: Kdo je v akvariju?
“Nimamo za tehnorevolucijo. Nazaj k naravi! Novo prvinskost iščemo v sožitju med bio in tehno. Riba ne misli, riba ve.“
vŠUM_011 je prva izdaja projekta, v katerem je skupnost študentov in mentorjev (Primož Oberžan, Luka Dekleva, Peter Purg in Rene Rusjan) razvila eksperimentalni dogodek, v katerem so se odpovedali svobodnemu odločanju, da bi razkrili pravi smisel bivanja v akvariju. Po seriji raziskovalnih delavnic in seminarjev na šoli so se študentje na resničnem produkcijskem parketu CUK Kino Šiška preizkusili v postavljanju interaktivne instalacije ter pripravi multimedijskega performansa, ki sta temeljila na kombinaciji zajema gibanja in multimedijskega mapiranja ter zvočnih intervencij.
Prisegajoč na kibernetične in metamehanične koncepte ter vidžejske, skladateljske in koreografske prakse so naredili prvi veliki korak k reševanju bivanjskih zagat neke ribe — z vašim dragocenim sodelovanjem!
Projekt smo prvič predstavili v Centru urbane kulture Kino Šiška v Ljubljani v torek, 22. marca 2011, v začetku julija se je projekt predstavil v okviru Festivala Lent 2011 na mariborskem ArtKampu v obliki tridnevne kreativne delavnice zajema gibanja in mutimedijskega mapiranja, nato sta bili izvedeni še dve nadaljnji gostovanji, v okviru mednarodnega dogodka Researchers’ Night 23.septembra 2011 v Novi Gorici ter konec novembra v okviru mednarodnega festivala intermedijskih umetnosti Kiblix v Mariboru. Vabljeni k ogledu bogate video/foto/txt-dokumentacije >>spodaj>>.
Produkcija: Visoka šola za umetnost Univerza v Novi Gorici v sodelovanju s CUK Kino Šiška, KD Galerija GT in Šolo uporabnih umetnosti Famul Stuart. Projekt sta podprla Frieder Weiss in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Sodelujoči študentje pri premierni predstavitvi v CUK Kino Šiška (v abecednem vrstnem redu): Marko Benčič, Jaša Bukovec, Alenka Černe, Luka Dolmark, Aleš Emlyn Smolej, Miha Godec, Anja Gluvić, Sara Lovrec Imanoel, Klavdij Juvan, Hana Kovačič, Gaja Kutnjak, Iva Musović, Marko Por, Marija Laura Potočnik, Bernarda Radovan, Jan Serini, Sarah Vuk, Valerija Zabret, Jaka Žilavec.
vŠUM_011 NA FESTIVALU KIBLIX
Prvo edicijo tega raznoterega osem-mesečnega procesa smo zaključili v interakciji z mednarodnim festivalom intermedijske umetnosti v Mariboru, pri tem pa KIblin domači akvarij preizprašali v novem odvodu instalacije-cum-performansa. Tokrat je bilo že dovolj lastnega (doku) materiala za čisto pravo samo(tehno)refleksijo…
Poročilo o dogodku in fotogalerija
vŠUM_011 NA NOČI RAZISKOVALCEV
Študentje in mentorji so na novo-cum-staro-goriškem dogodku 22. septembra 2011 obiskovalcem ponudili pobližnje spoznavanje in preizkus tako nove kot stare interaktivne medijske tehnologije, sodelovali pa so lahko tudi pri razvoju večernega performansa…
Poročilo o dogodku in fotogalerija
vŠUM_011 NA FESTIVALU LENT/ARTKAMPU
Študentje in mentorji so na mariborskem ArtKampu od 1. do 3. julija 2011 izvedli kreativne delavnice zajema gibanja in mutimedijskega mapiranja. V treh dneh so prikazali delovanje tehologij zajema gibanja in multimedijskega mapiranja, ter stop-motion animacije.
Fotogalerija in več o delavnici
vŠUM_011 V KINU ŠIŠKA
Premierna predstavitev dogodka v treh zaporednih ponovitvah, po treh dneh&nočeh finalizacijske mrzlice. A to je bil šele prvi odvod…
Fotogalerijo si oglej tukaj
Povezava na fB dogodek tukaj
Poslušaj izjavo mentorja Petra Purga za Radio Študent, Kulturne novičke, 22. 3. 2011
Oglej si prispevek o dogodku v oddaji Ars 360 na RTV Slovenija, 27. 3. 2011 (od 11. do 14. minute)
Dokumentarna video zapisa procesa v CUK Kino Šiška
– Iva Musovič in ekipa vŠUM_011, Tri želje, 2011, 10″, doku video (zgoraj)
– Len Černe, VSUM 2011- M.O.J. A.K.V.A.R.I.J., 2011, 3’40”, videosken (spodaj)
Blogi na temo vŠUM_011
Boris, ti in jaz, 25. 3. 2011, Peter Purg
Ribja mantra, 24. 3. 2011, Valerija Zabret
Strah je znotraj votel, zunaj pa ga nič ni, 22. 3. 2011, Valerija Zabret
Nedelja, 21. 3. 2011, Valerija Zabret
(za)kuhani, 19. 3. 2011, Valerija Zabret
Riba, raca, rak …, 16. 3. 2011, Valerija Zabret
Išče se RIBA!, 15. 3. 2011, Valerija Zabret
V akvarij (p)ogledal in…, 7. 3. 2011, Peter Purg
Navodila za post-apokaliptično rabo zlate ribice, 14. 2. 2011, Peter PurgvŠUM_011 v Mariboru, 18.11.2011, Marija Laura PotočnikvŠUM_011 in Kiblix, 19.11.2011, Marija Laura PotočnikvŠUM_011 has come full circle, 21.11.2011, Peter Purg
RAZISKOVALNE DELAVNICE
Delavnica zvočenja s Primožem Oberžanom
Kolaborativni proces med delavnico Primoža Oberžana za dogodek Kdo je v akvariju?, avtor videoskena: Jan Serini, foto: Sebastjan Vodušek
Bobnarsko-ritmična delavnica, digitalni zajem gibanja, videomapiranje (Luka Dekleva, Peter Purg)
Delavnica zajema gibanja, vidžejanja in bobnanja z Luko Dekleva in Petrom Purgom, avtorja videoskena: Jan Serini (zgoraj) in Len Černe (spodaj)
(Letak dogodka – avtorica Tina Smrekar, promo foto: Sebastjan Vodušek)